כיצד הושפע הנדל"ן מסחרי מתקופת הקורונה

כיצד הושפע הנדלן

השינויים הרבים שאירוע בעקבות מגפת הקורונה מביאים אותנו למציאות חדשה לגמרי, שלמרבה המזל גופים מסחריים רבים נערכים אליה בזמן.

השוני באופי הצריכה וההתנהלות של אנשים מחייב גם חברות מסחריות רבות להמשיך היתר שאת את האצת ההתאמה שלהן למציאות של צריכה אונליין מוגברת בפרט וצריכה מואצת בכלל הודות לשנתיים של סגרים והגבלות תנועה.

 זה מחייב מיקוד שונה לגמרי באופי הבניינים המסחריים שנזקקים להם על מנת להמשיך את הפעילות העסקית שלהם וזה מחייב גם חשיבה לטווח ארוך על מנת להיערך מבחינת נדל"ן מסחרי ששוכרים או קונים כדי לאפשר את הפעילות הזאת לאורך זמן ובעלויות נוחות שאינן מגולגלות על הצרכנים והלקוחות. 

השינויים ברורים יותר היום

היום כבר ברורים השינויים שנדרשים בעלי עסקים וחברות מסחריות לערוך כדי לחתוך בהפסדים בגלל ההפתעה שתפסה אותם ברגע מסוים באמצע תכניות העבודה. לא לכולם זה היה ברור שהשינוי עובר מפעילות מסחרית בחנויות ובבתי כלבו או קניונים לעבר חנויות אונליין בכל תחום, ולא רק מזון.

 לכם זה אולי נשמע ברור, אבל לחברות רבות עוד הייתה תקווה שמה שהיה הוא שיימשך אבל אין מנוס מלומר כעת – התמונה ברורה הרבה יותר ולכן יש ביקוש רב יותר למבני תעשייה מסוג מסוים כאשר בנייני משרדים עוברים משבר בהשכרת שטחי העבודה שלהם. 

שגשוג כלכלי לעומת הפסדי עסקים אחרים

יש עסקים שלא זו בלבד שלא ניזוקו אלא הם גם משגשגים. היום ברור לנו שתעשיות שיש להן בסיס איתן של ביקוש והיצע יכולות להשתמש בכל מה שיש להן כדי להמשיך לערוך תכניות לעתיד משום שהן דווקא שגשגו. מדובר בתעשיות מזון ותעשיות מוצרים רפואיים וחומרי ניקוי אבל גם מוצרי צריכה שהוצעו באינטרנט כמו בגדים וריהוט כדי לעצב מחדש את הבית לחיים נוחים ונעימים יותר. 

לכן, מבנה תעשייה למכירה הוא בהחלט ריאלי לכל מי שמתכנן לעלות על הגל הזה ולהגדיל את הפעילות שלו בתחומים אלה. גם השכרת מבנים לתעשייה גדלה בימים אלה והמגמה הולכת ומתחזקת משום שיש היום יותר ביקוש ברור לתעשיות טכנולוגיות ואחרות לייצור מוצרים שמתאימים לביקוש שהקורונה יצרה. יש מוצרים חדשים לגמרי כמו כיסויי פנים וגוף, לדוגמה, וגם מוצרים שהפכו פופולריים בעקבות הסגרים והישיבה בבית. כך שהביקוש לייצור זה מובן והצורך במבנים כאלה ברור. 

איפה חל השינוי בנדל"ן?

אנחנו מוצאים גידול בביקוש למבני תעשייה למכירה משום שכעת ברורות המגמות לעתיד בכל מה שקשור לנדל"ן, כאשר יותר טוב להם לעסוק בתעשייה מאשר להתרכז בבנייני משרדים שננטשו בגלל המעבר לעבודה מהבית. חשוב לראות שגם אם יש חזרה לעבודה במשרד או למודל היברידי עדיין אין חזרה מלאה לעבודה שם ולכן התעשייה מובילה בגלל היענות מלאה לחזרה לעבודה מצד מי שעובד שם ממילא או מחפש עבודה. במקרים אחרים אפשר למצוא גם גידול בביקוש של מבנה תעשייה להשכרה משום שיש צורך במחסני ובמרלוגים שיכילו את כל המוצרים שיש להם ביקוש.

ביקוש גובר להשכרת מרלוגים ומחסנים

השינוע הרב של מוצרים והיבוא לא נפסק לגמרי גם אם הואט. ולכן יש צורך במחסנים ובמרלוגים מתוחכמים ומודרניים לאחסון נוח ונכון של כל המוצרים והסחורה שמגיעה מחו"ל ומיוצאת לשם במסגרת הביקוש להם. לכן, יש הרבה מבני תעשיה להשכרה במרכז שהוסבו גם לתפקוד כמחסנים משוכללים ומתוחכמים. אלה מבנים במיקום נוח לשינוע, שבהם יש מתקנים וציוד שמאפשרים גם אחסון חכם לגובה ועל רמפות ממונעות כדי לאפשר ניצול חכם מאוד של השטח הפנוי במלואו. זה כולל גם אחסון עד התקרה במקרים שבהם זה אפשרי ובכך גם חוסכים בעלויות ומנצלים כל מטר פנוי כדי למלא אותו ביעילות. זה מאפשר לכמה חברות מסחריות לעבוד יחד אם צריך שטח קטן יותר לכל אחת מהן וזה מאפשר לחברות רבות יותר להרחיב את הפעילות היצרנית שלהן כאשר יש להן מחסנים מתאימים בקרבת מקום בישראל.

ביקוש נדל"ן של יזמים

יזמים רבים שראו כי הקורונה שינתה את סדרי העדיפויות של העולם בכל הקשור לצריכה ולייצור מבינים שיש להם אפשרות כעת להקים או להרחיב מפעלים ולמצוא מבנה תעשייה למכירה שיכול להתאים להם במקום נדל"ן מסחרי אחר שחשבו להשקיע בו כמו קניונים ומשרדים. זו ללא ספק בחירה נכונה יותר למציאות שלאחר הקורונה.

מה היה לנו עד עכשיו?

נגישות